Britų trumpaplaukės
Britų trumpaplaukės katės išvestos XIXa. pabaigoje. To meto parodose dalyvaudavo vien britų turtuolių katės, atvežtos iš Rytas šalių. Visgi daugelis kačių mylėtojų laikė ir paprastas namines kates, kurios negalėjo parodose varžytis su egzotiškos išvaizdos Siamo ir kitų kačių pirmtakėmis, todėl nuspręsta išvesti grynai britišką veislę, kuri būtų lygiavertė liesoms trumpaplaukėms katėms iš Rytų. Veislininkų siekiamu idealu tapo tvirto angoros ( persų kačių veislės pradininkės) kūno sudėjimo, bet trumpo plauko katė.
Buvo atrinktos masyvios naminės katės ir sukryžmintos su persų ilgaplaukėmis katėmis. Iš pradžių siekta, kad naujosios veislės katės būtų melsvos, nes tuo metu tai buvo madingiausia spalva.
Pradėjus vykdyti kačių atranką, 1871 metais jos pirmą kartą buvo pristatytos kačių parodoje.
Maždaug tuo pačiu metu skandinavai irgi stengėsi išvesti trumpaplaukių kačių veislę iš naminių kačių. Tačiau čia, priešingai nei Britanijoje ir kitose šalyse, veislininkai nemišrino naminių kačių su „persių“ pirmtakėmis. Taip siekta išsaugoti veislės grynumą. Dėl to kilo painiava. Europos katėms taikytas vienas standartas, tačiau trumpaplaukės, veisiamos Nyderlanduose, Vokietijoje ir kitur, nesiskyrė nuo britų kačių, tačiau į skandinavų kates panašios nebuvo.
Skandinavai nuolat įsiveždavo britų trumpaplaukių kačių ir dalyvaudavo parodose. Dvi veislės vertintos pagal tą patį standartą. Galiausiai Europos trumpaplaukių kačių augintojams įgriso ši situacija ir jie kreipėsi į kačių augintojų organizaciją, prašydami atskirti dviejų tipų veisles. Prašymas 1982m. patenkintas. Nuo tada Europos trumpaplaukėmis katėmis vadinamos tik skandinaviško tipo katės. Mišrūnės su persų kačių protėviais pavadintos britų trumpaplaukėmis katėmis.
Ir šiandien, norint išsaugoti veislės tipą, britų trumpaplaukės katės poruojamos su persų ilgaplaukėmis.
Comments
Post a Comment